22 Mayıs 2012

Salvador Dali CerModern'de





Ankara'da uzun zamandan beri gitmek istediğim bir yerdi CerModern. Modern Sanatlar açısından düzenlenecek her türlü sergi ve etkinlik toplumun yapısından önemli bir yer tutuyor bence. Bu amaçla kurulan CerModern Sanatlar Merkezi, sürekli yenilenen, çok yönlü, dinamik, aktif bir Kültür Merkezi olmayı amaçlıyor. CerModern, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, eski vagon tamirhaneleri ve cer atölyelerinin restore edilmesiyle oluşturuluyor, çağdaş müze mimarisine örnek olmayı amaçlıyor.
Salvador Dali CerModern'de sergisi, 31 Mayıs 2012 tarihine kadar ziyaret edilebilir. Süre uzatıldı. Bu sergide, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından  Salvador Dali'nin 'İlahi Komedya', 'Sürrealizm İzleri' ve 'Gala ile Akşam Yemeği' adlı 3 ayrı başlıkta eserleri sergileniyor.
İlahi Komedya, Salvador Dali tarafından 1951-1960 yılları arasında Dante Alighieri'nin 700. doğum günü anısına resmedilen dünya edebiyatının başyapıtlarından İlahi Komedya, Dante'nin Cehennem, Araf ve Cennet'e yaptığı yolculukları aktarır.
Sürrealizmin İzleri, Salvador Dali'nin 9 adet renkli basım litografisini içerir. Litografiler 1971 yılında Paris'te hazırlanmıştır.
Gala ile Akşam Yemeği, 1971 yılında resmedilmiştir, 12 adet renkli litografiyi içerir.
CerModern'deki bu sergiye mutlaka gidin derim. Pazartesi hariç, her gün açık. Perşembe günleri, akşam 20.00'ye kadar gezebilirsiniz. Yetişkinler 10 TL, öğrenci bileti 5 TL, 0-6 yaş ise ücretsiz.
CerModern Ankara. Altınsoy Caddesi, No.3,  Sıhhiye, ANKARA. Telefon. 0312/310 0000

7 yorum:

Adsız dedi ki...

Çok güzel bir yazı olmuş. 31 Mayıs!a kadar uzatıldığını öğrenince gitmek için motive oldum. Teşekkür ederim.

Sevgiler

Ahmet

bveç dedi ki...

"Lanet olsun, o-bu-şu iş derken kaçırdım deli gibi gitmek istediğim sergiyi" diye diye okudum yazını.. ta ki uzatıldığını görene kadar :)

Oley Haftasonu, pazar günü programımız belli oldu! Tabii açıksa :)

Teşekkürler!

bveç dedi ki...

Aaa, açıkmış da, yaşasın!

Zeynep'in Evi dedi ki...

güzel haber!

gezicini dedi ki...

sevgili ahmetyemekte
yorumunuz için teşekkürler. ben de size teşekkür ederim.
gorki

gezicini dedi ki...

sevgili başak,
ben de Yiğit'i götürdüm. çok fazla ilgilenmedi ama olsun. başlangıç için fena değil.
prense sevgiler
gorki

gezicini dedi ki...

sevgili Zeynep,
uzatıldığını özellikle yazdım, gidilmesi gerekli bence.
sevgiler
gorki